×

Yaralanmalı Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı

Yaralamalı Trafik Kazası Nedir?

Yaralamalı trafik kazası; karayolunda seyir esnasında 1 ya da birden fazla aracın karıştığı ve sonucunda yaralanma hadisesi meydana gelen kazalardır.

Sizlere yaralamalı kazalar hakkında bilmedikleriniz, merak ettikleriniz ve yapılması gerekenlerden burada bahsedeceğiz.

Yaralanmalı Trafik Kazası Tazminatı Nedir?

Bedensel zarardan kaynaklanan tazminat davası; trafikte meydana gelen kaza sonrası, kazada yaralanan kişi tarafından sigorta şirketine, araç sürücüsüne ve araç sahibine karşı açılan davaya denir.
Sorumluluk gereği dava bu üç kişiye de birlikte açılabilecekken, mağdurun tercihi olarak sorumlulardan yalnız birine de açılabilir. Dava Genel Mahkemelerde açılabilir veya Sigorta Tahkim Komisyonuna da başvuru yapılabilir.
Bu davanın eksiksiz takip çok önemlidir, sürecin yanlış yönetilmesi, eksik bilgi belge toplanması gibi birçok sebeplerden davaların usulden ret olunması ve sürecin uzamasından kaynaklı hak sahipleri zarara uğrayabilir.

Trafik kazası sonucu bedensel zarardan kaynaklı alınabilecek tazminatlar nelerdir?

1. SÜREKLİ İŞ GÖRMEZLİK (MALULİYET) TAZMİNATI

Trafik kazası nedeniyle yaralanan kişide kalıcı bir sakatlık kalması sonucu kusurlu aracın zorunlu mali mesuliyet sigortasından sigorta limitleri dâhilinde kusur ve maluliyet oranı üzerinden talep edilebilen tazminattır. Tazminatınızla ilgili bizimle irtibata geçmeniz durumunda uzmanlarımız ne kadar tazminat alabileceğiniz konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

2. GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK TAZMİNATI

Trafik kazası nedeniyle yaralanan kişinin bu yaralanma nedeniyle çalışamaması ve bu yüzden kazancında bir eksilme olması durumunda kusurlu aracın zorunlu mali mesuliyet sigortasından poliçe limitleri dâhilinde kusur oranı üzerinden isteyebileceği tazminattır. Alınacak kurul raporu doğrultusunda sigortalıya ödenecektir. Tazminatınızla ilgili bizimle irtibata geçmeniz durumunda uzmanlarımız alabileceğiniz tazminat miktarı konusunda sizlere yardımcı olacaklardır.

3. BAKICI GİDERİ TAZMİNATI

Trafik kazası sonucu başkasının bakımına muhtaç hale gelen kişinin kusurlu aracın zorunlu mali mesuliyet sigortasından poliçe limitleri dâhilinde kusur oranı üzerinden isteyebileceği tazminattır. Sigorta şirketleri SGK’nın ödemiş olduğu sağlık harcamalarını karşılamamaktadır ancak bakıcı gideri bir sağlık harcaması olmasına rağmen SGK’ca karşılanmadığından sigorta şirketi SGK’nın karşılamadığı bakıcı gideri başta olmak üzere tüm sağlık harcamalarından ve tedavi giderleri kapsamındaki tüm harcamalardan sorumludur.

4. TEDAVİ GİDERLERİ TAZMİNATI

6111 sayılı Yasanın 59. Maddesi ile tedavi giderleri tazminatı yönünden sigorta şirketinin, işleten ve sürücünün yasadan ve sözleşmeden doğan bu yükümlülüğü sona erdirilmiş bulunmaktadır. 2918 Sayılı Yasa‘nın 98. maddesinde belirtilen tedavi giderleri yönünden sorumluluk dava dışı Sosyal Güvenlik Kurumu’na geçmiştir.

5. MANEVİ TAZMİNAT

Kazada yaralanan hak sahibinin manevi değerlerindeki eksilmeyi gidermek amacıyla kusurlu sürücü, araç işleteni veya manevi tazminat kılozunu içeren ihtiyari mali mesuliyet poliçesi kapsamında sigortadan talep edilebilen tazminattır. Manevi tazminatı sigorta karşılamaz ancak ihtiyari mali mesuliyet poliçesi kapsamında manevi tazminat klozu varsa limitler dâhilinde sorumlu olacaktır. Aksi halde sigortalı veya sürücüye karşı genel mahkemelerde dava açılacaktır.

Yaralanmalı trafik kazasında ne yapılmalı?

Yaralanmalı trafik kazası sonrasında sigorta şirketleri kusur oranında tazminat ödemesi yapmaktadır.

Sigorta Tazminat Hukuku deneyim isteyen bir alandır. Çok önemli olan konu şudur ki; trafik kazalarına bağlı bedensel zararlardan kaynaklı tazminat davaları mutlaka ama mutlaka alanında deneyimli hukukçularla takip edilmelidir.

Bu kategoride içerik bulunmuyor.